Kodėl tavo kortoms reikia daugiau nei stalčiaus dugnas?

Visi TCG (angl. trading card games) jau seniai peržengė tik žaidimo ribas. Šiandien tai – kolekciniai lobiai, kultūros dalis ir, kai kuriais atvejais, netgi investicija. Apmaudu, bet saugoti jas stalčiuje tarp trupinių ir senų knygų neužtenka.

Kodėl reikėtų saugoti kortas?

  • Vertė

Dažnu atveju kortos turi ar įgyja didelę piniginę vertę. Visgi, net ir brangiausia korta ja prarandą, jei ji aplūžusi, išblukusi ar apipilta. Todėl, tvarkingai laikoma korta = vertinga korta.

  • Ilgaamžiškumas

Kortos yra stebėtinai lengvai pažeidžiamos, todėl laikant jas be apsaugos – susidėvėjimas garantuotas. Taigi, dauguma žmonių nori jas išsaugoti tokias, kokias gavo (dažniausiai tokios kortos yra vadinamos pack fresh, o ypač geros būklės – near-mint)

  • Stilius ir prestižas

Tvarkingas deckbox’as, teminės įmautės, estetiškai sudėliota kolekcija – visa tai rodo ne tik tavo skonį, bet ir pagarbą hobiui. Rimtas kolekcionierius ne tik žino, ką turi – jis tai ir saugo.

Kaip teisingai saugoti TCG kortas?

Įmautės (sleeve’ai) – pirmas dalykas, kurio griebiasi kolekcionieriai. Jos saugo nuo įbrėžimų, riebalų, dulkių ir net šviesos poveikio. Verta rinktis kokybiškas įmautes, nes jos yra daug patvaresnės.

Pasiklysti tarp įmaučių – lengva, todėl paprasčiausia yra prisiminti trigubų įmaučių (angl. triple sleeving) metodą:

  1. Vidinė (angl. inner), glaudžiai prie kortos priglundanti, įmautė. Šios įmautės yra pakankamai plonos, kad korta su sleeve’u tilptų į kitas įmautes. Taip pat žinomos kaip perfect fit.
    Vidinės įmautės taip pat būna su papildomu užsandarinimo „liežuvėliu“ (angl. sealable)
  2. Standartinio dydžio (angl. standard size) įmautė – dažniausiai sutinkamas sleeve’ų tipas. Dauguma tipinių žaidėjų naudoja tik šias įmautes.
  3. Išorinės (angl. outer) įmautės apsaugo tiek standartinio dydžio sleeve’ą, tiek viduje esančią kortą, todėl yra puikus pasirinkimas turintiems stilingas įmautes. Išorinės įmautės taip pat yra skirtingos: dekoruotais kraštais, matinės bei ne, arba juodos – tam, kad paslėptų susidėvėjusias įmautes viduje.

Taip pat svarbu paminėti, kad double ar triple sleeve’inant kortas reikia kaitalioti kortos įdėjimo pusę, pavyzdžiui, į vidinę įmautę dėti iš viršaus, o į standartinę – iš apačios.

Kortų eksponavimui ir papildomai apsaugai taip pat yra daugybė priemonių:

  1. Toploader’iai – dažniausias būdas papildomai apsaugoti kortas, ypač jas siunčiant paštu.
  2. Card saver’iai – alternatyva toploader’iams. Pagal PSA rekomendacijas, kortas būklės įvertinimui reikėtų siųsti būtent juose.
  3. Card holder’iai bei card case’ai – storo plastiko dėklai kortoms. Saugiausias kortų laikymo variantas.
  4. Dailiam eksponavimui puikiai tinka plastikiniai stovai.

Visgi, kortos skirtos ne tik grožėtis, bet ir žaisti, todėl investuoti į tvirtą dėžutę kaladei (angl. deck box) verta.

  • Kortos, laikomos be dėžės greitai susilanksto, nusitrina ar susimaišo. Net įmautės nepadės, jei visa kaladė spaudžiama kuprinės turinio.
  • Skirtingi dydžiai – skirtingiems poreikiams! Yra dėžučių vienai kaladei (60–100 kortų), yra ir talpinančių kelias ar net visą kolekciją. Kai kurie modeliai turi skyrius žetonams ar kauliukams.
  • Kai kuriems svarbu ne tik funkcionalumas, bet ir dizainas, taigi, populiarūs ir odiniai, magnetiniai, su teminiais piešiniais ar logotipais deck box’ai.

Kortų albumai (angl. binder) – patogus būdas nešiotis ir tvarkyti savo kolekciją.

  • Yra įvairaus dydžio albumų – 2, 4, 9 ir net 12 kišenių (angl. pocket).
  • Užsegami binder’iai – saugiausi. Užtrauktukas apsaugo nuo dulkių ir kortų iškritimo.
  • Populiarėja ir segtuvo tipo albumai. Jiems yra naudojami specialūs D formos žiedai, kurie sumažina kortų pažeidimo tikimybę. Nepaisant to, tokius albumus reikėtų laikyti horizontaliai arba lapais žemyn tam, kad būtų išvengta pažeidimų (dar angliškai vadinamų binder dents). Todėl, O formos žiedų reikėtų vengti.

Taip pat bendrai reikėtų vengti drėgmės, tiesioginių saulės spindulių, ekstremalių temperatūrų bei staigių jų pokyčių. Kortos mėgsta sausą, tamsų ir vėsų klimatą – kaip ir dauguma kolekcinių daiktų.

Taigi, nesvarbu, ar žaidžiate turnyruose, ar kaupiate kolekciją – tinkama priežiūra išlaikys kortas ne tik geros būklės, bet ir aukštos vertės. Įmautės apsaugo nuo kasdienio nusidėvėjimo, dėžutės – nuo transportavimo žalos, o binderiai – nuo chaoso kolekcijoje.

Pasirūpinkite, kad Jūsų mylimos kortos būtų laikomos taip, kaip nusipelno – tvarkingai, saugiai ir stilingai!